کمیته صیانت از منافع ایران اعلام موجودیت کرد؛ آقای روحانی پاسخ دهید!

اعتراضات به مذاکرات؛ ابهامات را برطرف کنید
کمیته صیانت از منافع ایران اعلام موجودیت کرد؛ آقای روحانی پاسخ دهید!

در پی مذاکرۀ وزیر امور خارجۀ کشورمان با وزیر خارجۀ آمریکا و نیز تماس تلفنی آقای اوباما با رئیس جمهور کشورمان، جمعی از دانشجویان و فعالان سیاسی و اجتماعی با تشکیل کمیته‌ای با عنوان «کمیته صیانت از منافع ایران» سؤالاتی را در ارتباط با این مذاکرات مطرح کردند. متن کامل این بیانیه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

در چند روز اخیر با سفر ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، شاهد برخی موج‌سازی‌های رسانه‌ای و همچنین برخی اقدامات غیرمتعارف در عرصۀ دیپلماتیک بودیم که سؤالات جدی را در رابطه با منافع ملی کشور به وجود می‌آورد. شفاف‌سازی و پاسخ‌گویی در رابطه با رفتارهای انجام گرفته مهم‌ترین اقدامی است که هیأت دیپلماتیک ایرانی در بدو ورد به کشور باید انجام دهند تا شائبۀ هر گونه تسامح و غفلت از حفظ منافع ملی از بین برود. ما به عنوان جمعی از دانش‌جویان و تشکل‌های مردمی در همین راستا سؤالاتی را از افرادی که به نمایندگی از ایران در این سفر حضور داشته‌اند، به شرح زیر داریم:

۱- با توجه به سابقۀ نیرنگ و دشمنی دولت آمریکا، لازم است مفاد دیدار وزیر امور خارجه با همتای آمریکایی به جای گزیده‌گویی در شبکه‌های اجتماعی هرچه زودتر تماماً بصورت رسمی رسانه‌ای شده تا از هرگونه سوء استفادۀ رسانه‌های بیگانه از این اقدام جلوگیری شود.

۲- هیأت نمایندگان ایرانی باید پاسخ دهند بر اساس کدام تحلیل در شرایط کنونی به این نتیجه رسیده‌اند که به سراغ گفتگو با دشمن شماره یک ملت ایران بروند و دستاورد رفتارهای انجام گرفته در این سفر برای ملت چه بوده است؟

۳- آقای روحانی باید پاسخ دهند چنین تفسیری از رفتارهای دیرینه یک حکومت غارت‌گر با یک ملت ستمدیده که تمام مشکلات و دشمنی‌های دولت‌های آمریکا با ایران را ‌صرفاً ناشی از سوء تفاهمات و عدم رعایت آداب دیپلماتیک می‌خوانند، ناشی از سطحی‌نگری و ساده‌لوحی در فهم مسائل پیچیده روابط بین‌الملل قلمداد نمی‌شود؟

۴- آیا نمایندگان ایران در گفت‌وگو و دیدار با مقامات آمریکایی دغدغه‌ای نسبت به جنایات آمریکا از انواع و اقسام کودتاها و دخالت در امور داخلی، همچنین حمایت از شاه گرفته تا صدام، منافقین، سرنگونی هواپیمای مسافربری و اعمال وحشیانه‌ترین تحریم‌های تاریخی بر علیه یک ملت داشته‌اند؟ آیا چنین عباراتی را می‌توان در بازخوانی مکالمات تلفنی و متن دیدارهای صورت گرفته یافت؟

danesh

۵- آقای روحانی باید توضیح دهند چگونه طبق آنچه در رسانه‌های خبری از قول مشاور امنیت ملی آمریکا آمده، رئیس جمهور ایران که باید نماد عزت و اقتدار یک ملت باشد، در آخرین ساعات حضور در نیویورک، در اقدامی تعجب‌برانگیز در خواست تماسی تلفنی با رئیس دولت آمریکا کرده است؟

در پایان با توجه به فراوان سوالاتی که در رابطه با رفتارهای صورت گرفته وجود دارد و همچنین باتوجه به سابقه تاریخی آمریکا که نشان می‌دهد هر گاه سران این دولت ضعف، سستی و یا خوش‌باوری در سران کشورهای مستقل دیده‌اند، نه تنها از هجمه‌شان کوتاه نیامده که جرأت بیشتری برای تهاجم پیدا کرده‌اند، کمیته مردمی صیانت از منافع ایران برای پیگیری حقوق حقۀ ملت که ممکن است زیر پای دیپلمات‌ها و سستی مسئولین داخلی یا زیاده‌خواهی خارجی‌ها له شود، اعلام موجودیت می‌نماید.

10 نظر

 1. حق گو گفت:

  با سلام و خسته نباشيد
  ايجاد چنين كميته اي بسيار كار پسنديده اي است ولي براي خرده گيران يك سوال بزرگ وجود دارد
  آن هنگام كه رئيس جمهور دولت هاي نهم و دهم بر خلاف توصيه لازم الاجراي رهبري در مورد عدم بكارگيري آن فرد معلوم الحال، مناسب متعددي به وي عطا كرد كميته صيانت از منافع ملي كجا بود .
  آن زمان كه قوانين مجلس يك به يك توسط دولت ناديده گرفته مي شود اين كميته صيانت از منافع ملي كجا بود .
  وقتي براي براي گردنكشي در مقابل امر ولي مسلمين فلاني 11 روز قهر كرده بود كميته صيانت از منافع ملي كجا بود .
  برادران عزيز نكند نا خواسته آب به آسياب دشمن بريزيم . ايجاد اين كميته اتفاق بسيار مباركي است اما بياييد با نگاه به گذشته حال و آينده را نقد كنيم . چه خوب است كه اين كميته به موشكافي اتفاقات هشت سال گذشته هم بپردازد تا به يكسو نگري و افراط متهم نگردد . انعكاس نظرات مخالف در اين وبگاه نشاني از تفكر باز و غير جانبدارانه شما دوستان عزيز خواهد بود .

  • رسول گفت:

   یک اشتباهی بوده که اونموقع شکل نگرفته ولی از این به بعد باید جبران شه

  • دروغگو گفت:

   بله باید در دولت سیاه خاتمی تشکیل می شد…
   همان موقعی که امثال مهاجرانی هر چه خواستند انجام دادند…
   نماینده های تندروی مجلس ششم تحصن می کردند…
   عده ای اختلاس می کردند…
   باید در فتنه 88 تشکیل می شد که 8 ماه جنایت صورت گرفت…
   شما قطعا خیرخواه نیستی جناب مثلا حقگو

 2. احسان گفت:

  سلام دوستان
  تشکیل کمیته صیانت از منافع ایران را به شما تبریک می گویم. اما نمی دانم چرا نامی از اعضای موسس و سایر دست اندر کاران کمیته نیاورده اید.
  لطفا جایگاه کمیته صیانت را در انبوه خطوط فکری موجود در فضای سیاسی ایران مشخص فرمایید. برای مردم ایران مهم است که شما فعالان این کمیته از سنخ بالاروندگان از دیوارهای سفارت خانه های موجود در تهران هستید یا متفاوت از آن عزیزان . از سوی دیگر شما صیانت از منافع را تنها در نقد سیاستهای آقای روحانی می بینید با آنکه کوتاهی های دولت قبل را به عنوان مطالبات جامعه در دستور کار خود دارید.
  با تشکر

 3. محمد بیجاری گفت:

  ایجاد تشکیلات با اسامی مشابه تشکیلات های دولتی توسط نهاد های غیر دولتی ولو با اهداف درست ب هنظر حقیر جایز نیست

 4. محمد بیجاری گفت:

  انتظار ندارم شما نظرات مرا منتشر کنید

 5. باسلام و خداقوت
  لزوم چنین حرکتی در چنین شرایطی واجب به نظر می رسید.
  از طرفی حتما برای دولت یازدهم هم مفید خواهد،زیرا می توانند به راحتی به نقطه نظرات منتقدین دسترسی داشته باشند.
  با افتخار شما را لینک کردم

 6. امین گفت:

  باسلام مطالب خوبه ولی همانطور که احسان گفته مایلیم دست اندکاران ومؤسسین این کمیته رابشناسیم .لطفادرقسمت “درباره ما” خودتان رامعرفی نمائید که این کمیته زیرنظرچه کسانی هست ؟

 7. علیرضا قادری گفت:

  سلام
  به نظر می رسد تشکیل این کمیته با نام “کمیته صیانت از منافع ایران”, از سوی کسانی که اپوزیسیون هستند کار مناسب و قابل قبولی باشد نه کسانی که در درون نظام هستند و در پشت سر رهبری خود را می دانند.
  مگر نظام با این همه عرض و طول عاجز از صیانت از منافع کشور است که اقلیتی ناشناس , تکلیف خود می دانند که از منافع ایران صیانت کنند؟

  به نظر می رسد با وجود این تناقض آشکار, این کمیته صرفا برای صیانت از منافع حزبی گروهی که توسط مردم از مناصب سیاسی کشور کنار زده شده اند تشکیل شده باشد.

  با وجود رهبری مقتدر در نظام, نیازی به این کمیته نیست.
  رهبری مسئول جلوگیری از انحراف است و قطعا ساکت نمی نشینند و وظیفه ذاتی خود را به کمیته های اینچنین واگذار نمی کنند.
  شما به احتمال زیاد این مطلب را نمی گذارید.

 8. امین گفت:

  چرا اعضای کمیته و تفکراتشان رو معرفی نمی کنین!مگه محرمانه است یا دلواپسین!

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏