خبر و گزارش تصویری از تجمع پرشور اساتید و علمای حوزه علمیه قم: اجازه توافق بد نمی دهیم / آیت الله اراکی: توافقی که زیر سایه تحقیر و تهدید منعقد شود فاقد اعتبار است

عصر روز شنبه 9 خرداد ماه اجتماع عظیم علما، اساتید، فضلا و طلاب حوزه علمیه قم در حمایت از دغدغه ها و مطالبات رهبر معظم انقلاب پیرامون روند مذاکرات هسته ای در حالی آغاز گردید که دقایقی قبل از شروع رسمی برنامه صحن مدسه علمیه فیضیه کاملا پر شده بود و جمعیت در درب های منتهی به  مدرسه فضیه تجمع نموده بودند.

در این تجمع تعداد کثیری از طلاب، روحانیان و اساتید حوزه علمیه قم با شعار «هیهات من الذله»، «لبیک یا امام»، «ما اجازه نمی دهیم» «مذاکره آری، دروغ نه» «ما ذوالفقار حیدریم، فدائیان رهبریم» و دیگر شعارهای اعتراض خود را به زیاده خواهی و کارشکنی های مکرر امریکا در روند مذاکرات اعلام نمودند.

عده زیادی از طلاب، اساتید و مدیران مدارس علمیه و نیز مراکز و مؤسسات تخصصی حوزوی به سوی مدرسه علمیه فیضیه راهپیمایی کرده و در تجمع یاد شده حاضر شده اند. لحظه به لحظه به حضور پر شور حوزویان در تجمع حمایت از مواضع رهبری در موضوع هسته‌ای افزوده می‌شود.

آیت الله اراکی در ابتدای این اجتماع عظیم با اشاره به اینکه این اجتماع عظیم تشکیل شده تا اعلام کند راه پیروزی ملت ایران پایداری و صبر بر ارزش‌هاست گفت: تداوم پیمان با خدا و مقاومت بر سر این وعده می‌تواند ما را به پیروزی و سعادت برساند به همین دلیل می‌توان آن را به پشتیبانی از دولت و تیم مذاکره‌کننده دانست که سعی دارند حقوق ملت را استیفا کنند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی عنوان کرد: روی سخن این اجتماع با دشمنانی است که می‌خواهند ملت ایران را از راهی 36 ساله بازدارند؛ آنها سال‌های متمادی نتوانستند با توطئه‌های سیاسی و نظامی ما را از راهمان دور کنند و اگر امروز بخواهند با فریب چنین کاری انجام دهند، بدانند که چنین آرزویی را به گور خواهند برد.

وی تصریح کرد: اعلام می‌کنیم تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی مورد اعتماد است و ما پشتیبان این تیم و دولت هستیم و به هیچ وجه مخالفتی با مذاکره با گروه 1+5 نداریم اما این مذاکرات باید در چارچوب‌هایی باشد که رهبر معظم انقلاب اعلام فرمودند.

ایشان با بیان اینکه به دشمنان به ویژه آمریکا اعتماد نداریم گفت: ده‌ها سال است که قدرت‌های استکباری را آزموده‌ایم و می‌دانیم آمریکا دولتی پیمان‌شکن است؛ در هر عرصه‌ای که آمریکا عهد و پیمانی بسته، به آن پایبند نبوده است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: با این سابقه پیمان‌شکنی به صرف قول و وعده آمریکا نمی‌توان اعتماد کرد بلکه دولت این کشور باید با ابزارهای قانونی و بین‌المللی به جلب اعتماد رهبر معظم انقلاب، دولت جمهوری اسلامی و ملت ایران بپردازد و جلب اعتماد رهبری برای ما شرط اصلی است.

وی تصریح کرد: باید طرحی ارائه شود که تضمین‌های عملی و قابل اعتماد قید شود و طرف مقابل نتواند بر خلاف تعهدات خود عمل کند؛ هرگونه قراردادی که بسته شود، باید معیارهایی برای استحکام آن وجود داشته باشد و در پیمانی که با دشمن می‌بندیم، لازم است به این معیارها توجه کنیم.

استاد عالی حوزه علمیه قم افزود: یک پیمان نباید حقوق طبیعی و مسلم ملت‌ها را زیر پا بگذارد، هر عهدی که زیر سایه تحقیر و تهدید منعقد شود فاقد اعتبار است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خطاب به طرف مقابل در مذاکرات عنوان کرد: اگر زیر سایه تهدید یا تحقیر بخواهید شرطی را تحمیل کنید، آن شرط از نظر ملت ایران فاقد اعتبار خواهد بود ضمن اینکه هر پیمانی هر چقدر مستحکم باشد در صورتی قابل تداوم است که طرفین به آن پایبند باشند و اگر طرف مقابل هر بند از آن را مورد عمل قرار ندارد و نقض پیمان کرد، فاقد اعتبار است.

وی اضافه کرد: هر ملت آزاده‌ای تا آنجا به پیمان با دیگری می‌تواند پایبند باشد که طرف مقابل نیز همین روش را ادامه دهد، هر بخشی از عهد و پیمان با ملت ایران از قراردادی که در نتیجه مذاکرات به دست می‌آید توسط دشمنان نقض شود، در واقع همه آن نقض شده است.

پایگاه خبری قم نا

 

 

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏