نه کرمانی ها به «توافق به هر قیمتی» + عکس

در پی دعوت کمیته صیانت از منافع ایران، دانشجویان و مردم انقلابی کرمان پس از نماز جمعه این شهر راهپیمایی کردند .

به گزارش کرمان خبر ، در پی دعوت کمیته دانشجویی صیانت از منافع ایران ، دانشجویان و مردم انقلابی کرمان پس از نماز جمعه این شهر راهپیمایی کردند .در این راهپیمایی که اقشار مختلف مردم حضور داشتند با شعارهایی علیه زیاده خواهی امریکا و درخواست از تیم مذاکره کننده مبنی بر مذاکرات با عزت را خواستار شدند .

مردم کرمان طومار حمایت از مواضع رهبر انقلاب در مقابله با زیاده خواهی های غربی ها مبنی بر بازرسی از مراکز نظامی و بازجویی از دانشمندان هسته ای را نیز امضا کردند .

IMG_20150529_150336

همچنین در پایان این مراسم بیانیه زیر قرائت گردید .

بیانیه پایانی جمعه اعتراض به «توافق به هر قیمتی»

پس از گذشت یک سال و نیم از انعقاد توافق بی‌فایده و پرضرر ژنو، متأسفانه شاهد پیگیری بی‌مهابای همان مسیر از سوی تیم مذاکره‌کننده هستیم. هشدارهایی که از ابتدا درباره این نحوه مذاکره از سوی منتقدین داده می‌شد یکی یکی محقق شد تا اینکه هفته‌ی گذشته، مسئله‌ی بازرسی از مراکز نظامی و بازجویی از دانشمندان هسته‌ای به عنوان تنها یکی از امتیازات واگذار شده در صدر اخبار قرار گرفت و تا حدی برای عموم مردم روشن شد که چه موارد مهمی در حال حاتم‌بخشی از سوی تیم مذاکره‌کننده است.

IMG_20150529_150317

کشوری که می‌داند دشمنانش در صدد ترور دانشمندان زحمت‌کش او هستند، باید از تمام اصول دیپلماسی دست کشیده باشد تا اجازه دسترسی به این دانشمندان را به همان دشمن بدهد. برخی از این دانشمندان که در فهرست مورد درخواست امریکا جهت بازجویی هستند، تا کنون هدف 3 بار ترور ناموفق قرار گرفته‌اند و در طول این سالیان، علاوه بر تحمل بار پیشرفت صنعت هسته‌ای، زحمات بسیاری را در راستای اختفاء از سرویس‌های جاسوسی بیگانه متحمل شده‌اند. اما امروز با صدور جواز بازجویی از آنان به واسطه امتیازات واگذار شده، این افراد بیش از هر زمانی خود را بی‌پشتوانه احساس می‌کنند و این اهانت به ساحت فرزندان ملت در زمینه هسته‌ای -به عنوان نماد پیشرفت کشور- باعث ناامیدی و احساس سرخوردگی در دانشمندان دیگر حوزه‌ها نیز می‌شود که در دانشگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها در حال تلاش برای کشور با عزت و مقتدر خود هستند.

از سوی دیگر مشاهده می‌کنیم وقتی وزیر انرژی امریکا صحبت از پذیرفته شدن «سخت‌ترین بازرسی‌های تاریخ» از سوی ایران می‌کند، و وزیر خارجه امریکا سخن از پذیرش «بازرسی‌های مادام العمر» برای ایران می‌نماید و رئیس جمهور آمریکا از پذیرش «ساز و کاری غیر قابل استنکاف» از سوی ایران برای «بازرسی از هر نقطه‌ای در هر زمانی» خبر می‌دهد، در مقابل مقامات ایران نه تنها این موارد را تکذیب نمی‌کنند، بلکه سخنانی در تأیید این اظهارات طرف آمریکایی نیز بیان می‌دارند. رئیس سازمان انرژی اتمی کشور دلیل ایراد این سخنان طرف آمریکایی را پذیرفته شدن «پروتکل الحاقی» از طرف کشورمان ذکر می‌نماید، عراقچی -معاون وزیر امور خارجه- صراحتاً از پذیرش بازرسی نظامی با عنوان «دسترسی مدیریت شده» سخن می‌گوید، و در آخرین پرده وزیر امور خارجه برای توجیه‌تراشی روی به خلاف‌گویی در زمینه پذیرش بازجویی‌های مشابه در دولت قبل می‌آورد. تأیید مو به موی اظهارات طرف امریکایی در حالی است که وقتی منتقدین در همان ابتدای انتشار توافقات صورت گرفته بر فاجعه‌بار بودن این واگذاری‌ها تأکید می‌ورزیدند، از سوی دولت به اعتماد به طرف امریکایی متهم می‌شدند!

شایسته دقت است که پذیرش بازرسی از مراکز نظامی کشوری که ثقلِ امنیت در منطقه غرب آسیاست و داعیه مقابله با دشمنانی جهانی برای برقراری صلح در منطقه را دارد، به معنی تضعیف توان نظامی کشور و بسترسازی برای طمع‌ورزی دشمنان جهت حمله نظامی به کشور می‌گردد. سؤال اینجاست که در آن صورت تاوان چنین هزینه‌های سنگینی را چه کسی خواهد داد؟ و آیا گروه مذاکره‌کننده حاضر به پذیرش مسئولیت عواقب طولانی مدت این سبک‌سری سیاسی برای کشور هستند؟ امیدوار کردن دشمنی که مدت‌هاست از غلبه بر این ملت بزرگ ناامید شده، گناهی نابخشودنی است.

تا موقعی که راهبرد «توافق به هر قیمتی» از طرف وزارت خارجه پیگیری شود، دیگر چیزی به نام تأمین عزت یا منفعت ملی، شرط موفقیت مذاکرات شمرده نشده و فقط و فقط رسیدن به یک توافق -ولو به قیمت از دست رفتن تمام دستاوردهای هسته‌ای، ارائه اطلاعات دفاعی کشور به دشمن یا بازماندن از پیشرفت در عرصه‌های مختلف- هدف تیم مذاکره‌کننده قرار می‌گیرد. توافقی که علاوه بر واگذاری این امتیازات گسترده، توانایی رفع هیچ تحریم مؤثر و مهمی را هم ندارد و تنها به عنوان ابزاری برای برپایی جشن و سرور خود خوانده و تنفس مصنوعی به رؤیای رابطه با کدخدا مورد استفاده قرار می‌گیرد.IMG_20150529_152242

نکته بسیار حائز اهمیت در این رابطه، فرار گروه مذاکره کننده از ارائه گزارش روشنی از مسیر طی شده تا کنون است. اگر حقایق تأمل برانگیز یک سال و نیم اجرای توافق ژنو در رابطه با تحریم‌ها به مردم گفته شود، ملت ایران به سرعت در برابر ادامه این مسیر می‌ایستد. عجیب اینجاست که نه فقط دولت اراده‌ای جهت ارائه گزارش به مردم در این رابطه ندارد، بلکه از هرگونه ارائه گزارش در این‌باره در رسانه‌های مختلف به انواع طرق جلوگیری می‌نماید.

البته نباید توجه به فاجعه‌ی بازرسی از مراکز نظامی و بازجویی از دانشمندان هسته‌ای کشور باعث غفلت از دیگر حقایق دردناک مذاکرات گردد. تخریب مادام العمر و بازگشت‌ناپذیر قلب رآکتور اراک، از بین رفتن فردو به عنوان مرکز استراتژیکی که گزینه نظامی دشمن را به زیر میز فرستاده بود، از دست دادن ذخایر استراتژیک اورانیوم غنی شده کشور، از بین رفتن سانتریفیوژهایی که سالیان سال برای تولید و نصب آن‌ها زحمت کشیده شده و بسیاری موارد دیگر، امتیازات اساسی هستند که در زمینه هسته‌ای واگذار شده است. همچنین رضایت دادن به برداشته نشدن تحریم‌های اصلی و باقی ماندن عملی ساختار تحریم‌ها، واگذار کردن هرگونه تخفیف در تحریم‌ها به تأیید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که شامل حل شدن موارد گذشته و نگرانی‌های تازه بوجود آمده می‌شود، دست نخورده ماندن تحریم‌های اولیه امریکا، دست نخورده ماندن تحریم‌های اصلی کنگره امریکا، لغو نشدن تحریم‌ها و تعلیق آن‌ها به گونه‌ای که برای از سر گیری آن‌ها نیازی به تصویب مجدد قانون نباشد، عدم وجود تضمین عینی جهت رفع تحریم‌ها و موارد متعدد از این دست که عملاً هرگونه دستاورد احتمالی کشور را از مذاکرات به صفر می‌رساند، حقایق دیگر پذیرفته شده در توافقات منتشر شده تاکنون هستند؛ خساراتی جبران ناپذیر که برای سالیان سال گریبان ملت را خواهد گرفت.

ملت ایران مانند رهبر خود معتقد است که: «توافق نکردن از توافق کردنی که در آن، منافع ملّت پامال بشود، عزّت ملّت از بین برود، ملّت ایران با این عظمت، تحقیر بشود، بهتر است. توافق نکردن شرف دارد بر یک چنین توافق کردنی».

شرکت‌کنندگان در راهپیمایی «اعتراض به توافق به هر قیمتی» اعتراض خود را نسبت به ادامه این مسیر بی‌نفع و پرضرر بیان می‌دارند و به روشنی اعلام می‌کنند که زیر بار هر توافقی نمی‌روند، و اجازه‌ی انعقاد توافقی بی‌فایده و ذلت‌بار را به هیچ کس نخواهند نخواهند داد.

unnamed

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏