بازرس سابق آژانس: آژانس درباره مسائل انفجاری و نظامی تخصصی ندارد

پایگاه خبری تحلیلی ایران هسته‌ای در گزارشی نوشت:

تلویزیون بی‌بی‌سی روز 16 شهریور در  برنامه  “60 دقیقه” در گفتگو با “رابرت کلی” مدیر پیشین تیم بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی در عراق، به بررسی بهانه گیری‌های اخیر آژانس به فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

بازرس پیشین آژانس گفت تمرکز روز موضوع ابعاد احتمالی نظامی (PMD) به معنای خروج آژانس از وضعیت حرفه ای و تخصصی است.

این کارشناس مسائل هسته ای در پاسخ به این سوال که چرا آژانس اصرار دارد از سایت نظامی پارچین بازدید کند، گفت: پارچین یک پایگاه نظامی نیست، یک کارخانه نظامی است که توسط دولت اداره می شود و پیمانکاران متعددی در آن فعالیت می کنند. موشک و مواد منفجره قوی می سازند و فعالیت های متعددی در آنجا دارند و احتمالا حدود 1000 ساختمان در آن هست، اما آژانس 10 ساختمان از کل مجموعه پارچین را در سال 2005 بازدید و بررسی کرد و چیزی که برایش جالب باشد پیدا نکرد.

مدیر سابق بازرسان آژانس در عراق در باره اصالت اطلاعاتی که در اختیار آژانس قرار دارد، افزود: اما ظاهرا کسی به آژانس اطلاعاتی داده که مبنای این خواسته آژانس قرار گرفته و ما به آن اطلاعات دسترسی نداریم و به آن مشکوک هستیم که شاید اصلا اطلاعات بیخودی باشد.

رابرت کلی گفت: حالا آژانس دوباره می خواهد از پارچین بازرسی کند تا اطمینان حاصل پیدا کنند که در آنجا چه می گذرد. این خواسته آژانس در حالی است که بیان نمی‌کند در پارچین به دنبال چه می گردد.

مسئول سابق بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه بیان داشت: من به عنوان یک کارشناس هسته‌ای باید بگویم که ادعاهای آژانس اصلا واضح نیست. آژانس از عکس‌های ماهواره‌ای تحلیل‌های ارائه می دهد که خیلی خنده‌دار است.

این عضو پیشین آژانس افزود: اما با این حال باید بگویم آژانس یک سازمان حرفه‌ای است مادامی که درباره مسائل هسته‌ای بحث می‌کند. اما وقتی به تحلیل عکس‌های ماهواره‌ای و یا آزمایش‌های انفجاری با مواد قوی اشاره می‌کند، الزما تخصص کافی را ندارد.

رابرت کلی در ادامه گفت وگوی خود با بی بی سی، در پاسخ به این سوال که آژانس گفته که تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که ایران فعالیت‌های گسترده‌ای در سایت پارچین انجام داده، چرا ایران اجازه نمی دهد از پارچین بازدید شود، گفت: این تصمیمی است که ایران می تواند بگیرد و اختیار دارد که چه چیزی را به بازرسان نشان دهند و چه چیزی را نشان ندهد.

وی در ادامه پاسخ خود به بی‌بی‌سی افزود: تاسیساتی را که آژانس می خواهد از آن بازدید کند به لحاظ قانونی در قرارداد نیست و این بازرسی‌ها بخشی از توافق ایران با آژانس نیستند.

مدیر سابق بازرسان آژانس در عراق بر این باور است که در مورد خیلی از فعالیت‌های پارچین مشخص نیست چه نوع فعالیتی است. این عکس‌ها ساختمان‌های مربع و مستطیلی در وسط بیابان را نشان می‌دهد، اما بیانگر وجود سلاح هسته‌ای در پارچین نیست.

رابرت کلی در پایان این گفتگو بیان داشت: این ادعا که آیا در پارچین سلاح هسته‌ای ساخته می شود یا نه؟ تنها بر اساس اطلاعات امنیتی است که هیچ کدام از ما به آن دسترسی نداریم. یک عده‌ای از بیرون آژانس ادعا دارند که ایران سعی می کند تا رد پای فعالیت‌های هسته‌ای را از بین ببرد اما اگر قرار است که این کار را بکنند، چرا فقط در یک گوشه از پارچین؟! نه در همه آن و این مسائل با هم خیلی جور در نمی‌آید.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏