دولتمردان مقدمات خروج از توافق‌نامه ژنو را فراهم کنند

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: دولتمردان باید بستر لازم را فراهم کنند که جمهوری اسلامی ایران به کلی از توافق‌نامه ژنو خارج شود.

محمد سلیمانی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، در رابطه با تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران گفت: توافق‌نامه‌ای که سال گذشته منعقد شد، اشکالات بسیار زیادی داشت و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان ایرانی، یک‌طرفه بود. حتی همان زمان هم بسیاری از دلسوزان جریان‌های مختلف سیاسی و کسانی‌که به نظام جمهوری اسلامی ایران علاقه‌مند هستند، اشکالات این توافق‌نامه را بیان کردند. البته متاسفانه گاهی دولت از این نقدها ناراحت شد، به منتقدین حمله کرد و تحمل انتقاد را از خود نشان نداد.

وی افزود: اما به مرور زمان مشخص شد که صحبت، حرف و بیان منتقدین صحیح بود و آن توافق‌نامه دارای اشکالات اساسی و ریشه‌ای است. امروز که حدود یک‌سال از اجرای این توافق‌نامه می‌گذرد، می‌بینیم که طرف آمریکایی و غربی‌ها، به توافق‌نامه‌ای که عمدتا به نفع خودشان است، پایبند نیستند و در موارد مختلفی آن را نقض کرده‌اند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر با بیان این‌که تحریم‌های اخیر، نقض صریح و آشکار توافق‌نامه دوجانبه است، اظهار داشت: دولتمردان ما باید یک تصمیم جدی بگیرند و با توجه به این‌که طرف مقابل در موارد متعددی توافق‌نامه را نقض کرده، خلاف توافق‌نامه عمل کرده و اقدامات غیرقانونی انجام داده است، باید بستر لازم را فراهم کنند که جمهوری اسلامی ایران به کلی از این توافق‌نامه خارج شود و طرح جدیدی ارائه شود که منافع ملت ایران به طور جامع در آن لحاظ شده باشد.

سلیمانی با اشاره به مذاکرات آینده میان ایران و 1+5 ابراز امیدواری کرد که تیم ایرانی هوشیارانه عمل کند و خواست و مطالبه ملت ایران را بیان کند؛ چرا که ملت ایران از این روند راضی نیستند و نگرانی‌های جدی دارند. تیم مذاکره‌کننده باید اشکالات و نقض قوانین مندرج در توافق‌نامه ژنو را مشخص کنند و بر روی مواردی بحث کنند که آمریکا این توافق‌نامه را نقض کرده است. ما باید به دنبال یک تعهد جامع‌تر، کامل‌تر، جدی‌تر و تضمین‌شده‌تر از سوی آمریکایی‌ها باشیم تا به این شکل و به راحتی نقض نشود.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏