هیچ توافقی درباره میزان غنی‌سازی صورت نگرفته/ آژانس متعهد به بازه زمانی مورد نظر خود نبوده است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه هیچ توافقی درباره میزان غنی‌سازی صورت نگرفته، گفت: قبل از ۲۵ آگوست نیز به آژانس گفته بودیم که امکان اینکه به ۵ مورد مطرح شده تا این تاریخ پاسخ دهیم وجود ندارد.

بهروز کمالوندی سخنگو و معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، درباره اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه ایران احتمالاً تمایل داشته باشد تا تعداد سانتریفیوژ‌هایش را از 10 هزار به 7 هزار سانتریفیوژ کاهش دهد، با تأکید بر اینکه در حال حاضر هیچ بحثی درباره تعداد سانتریفیوژها مطرح نیست، عنوان کرد: ایران و 1+5 پیشنهاداتی را درباره میزان غنی سازی مطرح کرده‌اند و ما نیز گفته‌ایم که میزان غنی سازی باید براساس نیاز عملی ما باشد و مقامات کشور از جمله مقام معظم رهبری نیز نیاز عملی کشور را اعلام کرده‌اند.

وی با یادآوری این نکته که نیاز عملی ما نیاز فردا و یک سال دیگر نیست، بلکه نیاز آینده است که باید به آن سمت پیش برویم، خاطرنشان کرد: هر نوع توافقی که این مسیر را هموار کند، می‌تواند مقبول واقع شود.

کمالوندی با بیان اینکه توافقات بر سر میز مذاکره حاصل می‌شود نه در رسانه‌ها، تصریح کرد: تا الان هیچ توافقی درباره تعداد سانتریفیوژها و میزان غنی سازی صورت نگرفته و مطالب مطرح شده در این زمینه حدس و گمانه‌‌های رسانه‌هاست.

معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی همچنین در این گفت‌وگو در ارزیابی از گزارش روز گذشته یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه‌ هسته‌ای کشورمان خاطرنشان کرد: بخشی از گزارش مربوط به مسائل پادمانی است و بخش دیگر نیز مربوط به مسائل فراتر از پادمان است که در توافقات با 1+5 (برنامه اقدام مشترک) و همینطور در توافق 20 آبان سال 92 در دیدار آقای صالحی و آمانو به صورت داوطلبانه پذیرفتیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: گزارش اخیر مدیرکل موید این است که فعالیت‌های ایران صلح آمیز است و به نکته انحرافی در این گزارش اشاره‌ای نشده است.

وی با بیان اینکه گزارش می‌تواند از این حیث گزارش مثبتی تلقی شود، در عین حال یادآور شد: اگر چه خواسته‌ ما این است که در این گزارش ادبیات قویتر و بهتری باید به کار گرفته می‌شد.

کمالوندی اضافه کرد: برخی از مطالبی که در گزارش آمده مواردی است که آژانس به صورت عادت و کلیشه‌ای و تکراری به آن اشاره کرده که ما در گذشته نیز به آنها پاسخ داد‌ه‌ایم. به عنوان نمونه اینکه ایران قطعنامه‌های شورای امنیت و شورای حکام را اجرا نکرده باید عنوان کرد که اولا این قطعنامه‌ها از نظر ما وجاهت قانونی ندارد و به همین خاطر مورد قبول ما نیست و از سوی دیگر ما در حال گفت‌وگو با 1+5 در این زمینه هستیم و هدف مذاکرات این است که خارج از چارچوب قطعنامه‌ها مسائل پیگیری و به نتیجه برسد.

*حتی قبل از 25 آگوست نیز به آژانس گفته بودیم که امکان اینکه به 5 مورد مطرح شده تا این تاریخ پاسخ دهیم وجود ندارد

معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی درباره قسمتی از گزارش آژانس مبنی بر اینکه ایران تا 25 آگوست به 5 مورد مطرح شده پاسخ نداده، عنوان کرد: این بخش توسط خبرگزاری‌های بین المللی تعمدا برجسته شده و سعی کردند جنبه منفی به گزارش بدهند. 25 آگوست تاریخی است که آژانس تعیین کرده و ما تعهدی در رابطه با دوره‌های سه ماه بعد از دوره اول نداشته‌ایم، حتی قبل از 25 آگوست نیز به آژانس گفته بودیم که امکان اینکه به 5 مورد مطرح شده تا این تاریخ پاسخ دهیم وجود ندارد. اگر چه همواره گفتیم که آماده‌ایم با سرعت و با حسن نیت به سوالات آژانس پاسخ دهیم.

کمالوندی ادامه داد: ما از ابتدا نیز اعلام کردیم که برای پرداختن به موضوعات مورد توافق نباید وارد چارچوب زمانی شویم و چارچوب زمانی نیز باید معقول باشد. درباره 5 موضوع اول تعهدی برای ما بود که ظرف سه ماه پاسخ دهیم، ولی درباره گام‌های بعدی چنین تعهدی نداشتیم. آژانس موارد را مطرح کرده و ما سعی کردیم در آن چارچوب و همزمان با آن نظر خود را اعلام کنیم و اگر بنا باشد آژانس به بازه‌های زمانی سه ماهه تأکید کند، جای گلایه ما از آژانس را باقی می‌گذارد.

* آژانس متعهد به بازه زمانی مورد نظر خود نیز نبوده است

وی اضافه کرد: ما ماه‌ها قبل به سوال آژانس درباره چاشنی‌های انفجاری جواب دادیم، ولی آژانس بعد از سفر آمانو بیانیه صادر کرد و الان در گزارش به این نکته اشاره کرده و در حقیقت آژانس متعهد به بازه زمانی مورد نظر خود نیز نبوده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: ما روابط معقول را با آژانس به نحوی که منافع ما در نظر گرفته شود پیگیری کرده و اگر ابهام و سوالی هست برطرف می‌کنیم و برای آن هم برنامه ریزی کردیم و در سطوح مختلف این آمادگی وجود دارد و به آمانو در تهران نیز این مطلب از سوی مقامات ارشد کشور اعلام شد و امیدواریم در آینده همکاری‌ها را به همین نحوی که پیش می‌رویم ادامه دهیم.

*گزارش توضیحی ایران چند روز آینده در بین اعضای شورای حکام توزیع می‌شود

وی درباره مطالعات ادعایی نیز گفت: این مباحث باید مستند باشد و تاکنون سندی در این زمینه به ما ارائه نشده است. در یادداشت توضیحی که در گذشته دادیم گلایه خود را مطرح کردیم و در گزارش توضیحی که ظرف چند روز آینده از طریق دفتر نمایندگی ایران در بین اعضای شورای حکام آژانس توزیع خواهد شد ملاحظات را خود مطرح خواهیم کرد.

معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در نگاه کلی گزارش حاکی از این است که هیچگونه انحرافی در برنامه صلح‌آمیز ایران وجود ندارد.

کمالوندی درباره دو موضوع باقیمانده از 5 موضوع که در گزارش آژانس به آن اشاره شده نیز خاطرنشان کرد: در مرحله اول 6 موضوع مطرح شد که به همه آنها پاسخ دادیم و در مرحله دوم که 7 موضوع مطرح شد موضوع چاشنی‌های انفجاری نیز از جمله موارد مطرح شده بود که ما پاسخ دادیم، ولی آژانس ارزیابی خود را ارائه نکرد که همین موضوع با اعتراض ایران روبرو شد و آقای صالحی گفتند اگر آژانس ارزیابی خود را ارائه ندهد نمی‌توانیم راجع به مباحث دیگر همکاری کنیم که منجر به سفر آمانو شد و این اعتراض بیان شد و در نهایت ارزیابی را مطرح کنند.

وی اضافه کرد: در توضیحات آژانس عنوان شده که چاشنی‌های انفجاری با کاربرد در صنعت نفت و گاز ناهمخوانی ندارد که مفهومش این است که این موضوع تمام شده است.

به گفته کمالوندی همکاری‌های ایران و آژانس روند خوبی را طی کرده و ابهامات را رفع می‌کند و کار کسانی که به دنبال ارائه چهره منفی از ایران در دنیا هستند را سخت می‌کند.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏