گزارش آژانس بار دیگر بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران صحه گذاشت/موضوع چاشنی‌های ایمن انفجاری بسته شده

نماینده دائم ایران در آژانس با بیان اینکه گزارش آژانس بار دیگر بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران صحه گذاشت، گفت: بخش‌های تکراری گزارش که اشاره به قطعنامه‌های شورای امنیت و اتهامات بی پایه دارد، قبلا از سوی ایران مردود اعلام شده است.

رضا نجفی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس پس از گزارش آژانس درباره برنامه هسته‌ای کشورمان گفت که این گزارش بار دیگر بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران صحه گذاشت.

وی افزود: گزارش جدید آژانس بار دیگر ضمن اعلام عدم انحراف در برنامه هسته‌ای ایران از راستی آزمایی اجرای کامل تمامی اقدامات داوطلبانه بر اساس توافق ژنو و تمدید آن خبر داده است.

نجفی اضافه کرد:مدیرکل آژانس در گزارش خود ضمن تشریح تمامی فعالیت‌های هسته‌ای در سایت‌های ایران که نشان از شفافیت کامل ایران دارد، بر اجرای کامل 16 اقدام عملی از سوی ایران صحه گذاشته و تایید کرده است که اجرای دو اقدام عملی باقیمانده نیز شروع شده است.

وی همچنین یادآور شد:‌ بخش‌های تکراری گزارش که اشاره به قطعنامه‌های غیرقانونی شورای امنیت و یا اتهامات بی پایه و اساس علیه برنامه هسته‌ای ایران دارد، قبلا از سوی کشورمان مردود اعلام شده است.

نماینده دائم ایران در آژانس گفت:‌ در خصوص موضوعات گذشته ایران با ارائه اسناد و اطلاعات در خصوص چاشنی‌های ایمن انفجاری ثابت کرده است که کاربرد این چاشنی‌ها در ایران برای صنایع نفت و گاز است و آژانس بر این امر صحه گذاشته و آن را ناهمخوان با رویه صنایع تخصصی ندانسته است و از دید ایران این موضوع که یکی از پایه‌های اتهامات بی اساس علیه ایران است، بسته شده است.

وی افزود: در مورد سایر موضوعات گذشته در قالب 5 اقدام عملی فاز سوم بحث‌های جدی بین ایران و آژانس آغاز شده و قرار است ادامه یابد.

نجفی اضافه کرد:‌ایران قبلا به آژانس اعلام کرده بود که با توجه به پیچیده بودن موضوعات مورد بحث اجرای کامل 5 اقدام تا 25 اوت عملی نیست و لذا آژانس در گزارش خود نسبت به این موضوع ابراز نگرانی نکرده است چون قبلا از آن آگاه بوده است.

وی در پایان گفت که پس از بسته شدن این موضوعات امکان بررسی موضوعات جدید دیگر نیز وجود دارد.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏