روایت دانشجوی معترض از حواشی استقبال از روحانی/ نقش غیر قابل انکار نیروهای حفاظتی در ایجاد تنش

جمعیتی حدود 50 نفر مشغول اقامه نماز بودند و تعدای از دانشجویان هم مراقب بودند تا از هرگونه احتمال درگیری و آسیب دیدن نماز گزاران جلوگیری کنند در هنگام سجده اول نماز بود که ماشین حامل رئیس جمهور پس از عبور از بین هواداران ، به صفوف نمازگزاران رسید و علی رغم هشدار دانشجویان مبنی بر تامل چند دقیقه ای تا پایان نماز ماشین ها به همراه یگان های حفاظتی و هواداران با برهم زدن صفوف نماز جماعت به راه خود ادامه داند سعید قبادی از دانشجویان معترض به مکالمه تلفنی حسن روحانی و اوباما در وبلاگ خود به شرح حواشی استقبال از رئیس جمهور در فرودگاه مهرآباد پرداخت. قبادی با بیان‌ آنکه موجب تنش در برنامه شد بهم زدن نمازجماعت توسط نیروی انتظامی و گارد حفاظت ریاست جمهوری شد  در وبلاگ جام عدل نوشت:

جمعیتی حدود ۵۰ نفر مشغول اقامه نماز بودند و تعدای از دانشجویان هم مراقب بودند تا از هرگونه احتمال درگیری و آسیب دیدن نماز گزاران جلوگیری کنند در هنگام سجده اول نماز بود که ماشین حامل رئیس جمهور پس از عبور از بین هواداران ، به صفوف نمازگزاران رسید و علی رغم هشدار دانشجویان مبنی بر تامل چند دقیقه ای تا پایان نماز ماشین ها به همراه یگان های حفاظتی و هواداران با برهم زدن صفوف نماز جماعت به راه خود ادامه داند و اگر واکنش سریع دانشجویان نبود چه بسا تعدادی زخمی و مجروح می شدند یا زیر دست و پا و یا چرخ ماشین ها می ماندند.

استقبال از روحانی در فرودگاه

متن کامل این یادداشت بدین شرح است:

در آخرین ساعات روز جمعه حدود ساعت ۱۱ شب در حالی که آخرین نشست خبری رئیس جمهور در سفر نیویورک برگزار شده بود خبری در رسانه ها منتشر شد که همه را متعجب کرد.خبر گفتگوی تلفنی ۲۰ دقیقه ای اوباما و روحانی تبدیل شد به اولین خبر تمامی رسانه های خارجی و داخلی(البته به جز واحد مرکزی خبر!) تماسی که در ابتدا ادعا شد از سوی اوباما صورت گرفته اما پس از ساعاتی اعلام شد این تماس با درخواست طرف ایرانی حاصل شده است. تماسی که تمام دستاوردهای اولین سفر روحانی به نیویورک را زیرسوال برد. و علتی شد برای حوادثی که ظهر روز شنبه در فرودگاه مهرآباد رخ داد.

صبح شنبه تعدادی از فعالین جنبش دانشجویی پس از بحث و بررسی به این نتیجه رسیدند که سریعترین و ممکن ترین راه برای نشان دادن اعتراض به از سرگیری رابطه با آمریکا با توجه به هشدار های مکرر امام خامنه ای سازماندهی یک تجمع دانشجویی آرام به نمایندگی از امت حزب الله و مردم و یادآوری آرمان ها و فرمایشات پیرجماران به ریاست جمهور و تیم همراه در هنگام ورود به کشور است.بر همین اساس طیف های مختلف دانشجو و طلبه حوالی ساعت ۱۱ صبح خود را به پاویون جمهوری فرودگاه مهرآباد رساندند.دانشجویانی از دانشگاه های شریف، امیرکبیر،تهران،امام صادق (ع) و … و تعدادی از طلبه های حوزه علمیه مشکات.

برنامه تجمع با پخش پلاکارد هایی از سخنان امام و رهبری و همچنین آیاتی از قرآن کریم آغاز شد،دانشجویان در دو صف که در امتداد خیابان شکل گرفته بود آماده عبور ماشین روحانی و همراهان از بین حمعیت بودند. تعدادی از فعالین جنبش دانشجویی سخنرانی کردند و با مطالبه گری در مورد این خطای استراتژیک ریاست جمهور به نوعی اعتراض خود را اعلام داشتند.در همین هنگام نیز گروهی از حامیان دولت با در دست داشتن عکس هایی از سران فتنه منتظر ورود رئیس جمهور به میان جمعیت بودند. نکته جالب حضور گسترده دانش آموزان مدارس «سلمان فارسی» و «شهید بهشتی» منطقه ۹ به عنوان حامیان دولت بود که آن ها را از سر کلاس هایشان بلند کرده و به استقبال ریاست محترم جمهور آورده بودند.

همه چیز برای بک استقبال آرام مهیا بود اما هرچه از ساعت ۱۱ می گذشت و به اذان نزدیک می شدیم این احتمال بین دانشجویان قوت گرفت که رئیس جمهور از دربی دیگر فرودگاه را ترک کرده است.خروج نیروهای تشریفات ارتش و هم چنین خروج ناگهانی دانش آموزان و تعدادی از نیرو های انتظامی که صحنه را ترک کرده بودند به این احتمال قوت داد تا این که نوای اذان ظهر در فضا طنین انداز شد و دانشجویان مکتب روح الله آماده اقامه نماز جماعت ظهر و عصر می شدند.جمعیتی حدود ۵۰ نفر مشغول اقامه نماز بودند و تعدای از دانشجویان هم مراقب بودند تا از هرگونه احتمال درگیری و آسیب دیدن نماز گزاران جلوگیری کنند در هنگام سجده اول نماز بود که ماشین حامل رئیس جمهور پس از عبور از بین هواداران ، به صفوف نمازگزاران رسید و علی رغم هشدار دانشجویان مبنی بر تامل چند دقیقه ای تا پایان نماز ماشین ها به همراه یگان های حفاظتی و هواداران با برهم زدن صفوف نماز جماعت به راه خود ادامه داند و اگر واکنش سریع دانشجویان نبود چه بسا تعدادی زخمی و مجروح می شدند یا زیر دست و پا و یا چرخ ماشین ها می ماندند.پس از این واقعه تاسف بار دانشجویان با مشت های گره کرده و با سر دادن شعار های مرگ بر آمریکا به دور ماشین رئیس جمهور حلقه زدند که آقای روحانی سریعا به داخل ماشین رفته و نیروهای حفاظت هرچه زودتر ایشان را از محل دور کردند. در همین بین لنگه کفشی از سوی عقب جمعیت که بیشتر آن ها را هوادارن دولت تشکیل میدادند پرتاب شد که ظاهرا به کسی برخورد نکرد.(البته مشخص نشد چه کسی لنگه کفش را پرت کرده است).این تجمع تبدیل شد به عرصه تقابل حامیان سازش و مخالفان رابطه با امریکا که از شعار های دو طرف کاملا نمایان بود. شعار ها تا دور شدن کامل روحانی و تیم همراه از محوطه فرودگاه مهرآباد ادامه داشت.طبق شنیده ها در حاشیه این تجمع ۳ نفر بازداشت شدند که هنوز از آن ها خبری رسمی منتشر نشده است.

متاسفانه رسانه ها با تحریف اصل حرکت دانشجویان و نشان دادن آنان به عنوان نیروهای افراطی حواشی برنامه استقبال را بزرگنمایی کردند و پیام این حرکت دانشجویان مکتب روح الله را وارونه جلوه دادند،همان گونه که آوینی عزیز گفت:«در جمهوری اسلامی بچه حزب اللهی ها مظلومترین اند» و امروز ما شاهد بودیم که برای فریاد زدن سخنان پیر جمارانی و پیر خراسانیمان برچسب اخلالگر و افراطی خوردیم اما باید اعلام کنیم ذره ای از آرمان های شهدا عقب نشینی نخواهیم کرد. اگر ۳۳ سال پیش موشک و گلوله های آمریکایی بود که بر سر ما می ریخت و جوانانی بودند که مردانه در برابر آنان سینه سپر کنند،امروز هم جوانان سید علی خامنه ای بیداتر و هوشیارتر از همیشه در صحنه حاضرند و نمی گذارند مانند ۱۶ سال سازندگی و اصلاحات رهبرشان خون دل بخورد. و باید تاسف خورد بر آن هایی که به نام اعتدال ارزش ها را ذبح می کنند و تاسف بیشتر را باید بر آن هایی خورد که تا دیروز فریاد انقلابی شان گوش فلک را کر کرده بود و امروز روزه سکوت پیشه کرده اند.

6 نظر

 1. امیرحسین گفت:

  میشه بگید اعتراض برای سازش با آمریکا چه معنایی دارد؟ به متون سخنان و وصیت نامه امام که بر می گردیم مثلا مشاهده می شود با این محتوا که اگر با آمریکا کوتاه بیاییم از اقدام حجاز در کشتار حاجیان ایرانی کوتاه نخواهیم آمد و.. می شود بگویید روسیه کنونی چه تفاوتی با شوروی سابق از حیث منفعت طلبی سلطه گرایانه و ترویج افکار خود در کشورهای آسیایی دارد؟ چرا روسیه بخشیده شده اما آمریکا نمی شود؟ آیا می توان گفت که ظلم حکومت آمریکا بیش از حکومت انگلیس و روسیه بر ایران است؟؟

  • حمید گفت:

   احتمالش کم نیست که از اسراییل خط بگیرن اینا. چه کسی به غیر از اسراییلیها مخالف ارتباط آمریکا و ایران هست؟

   • تحریریه گفت:

    گاهی اوقات کلیشه های ذهنی ما نه تنها به تحلیل درست کمک نمی کند بلکه باعث اشتباه در تحلیل هم می شود. در اینکه اسرائیلی ها با ارتباط ایران و آمریکا مخالفند شکی نیست اما مگر این مساله کشف جدیدی است که شما کرده اید؟ از ابتدای انقلاب هم همین طور بوده. اما در کنار اینها حضرت امام و همه نیروهای انقلابی نیز با ارتباط ایران و آمریکا مخالف بوده اند. مهم، خاستگاه مخالفت است. خاستگاه ضد ظلم و استکبارستیزی و ارائه الگوی پیشرفت بدون انظلام و ذلت پذیری در مقابل مستکبرین و … از بیانات مختلف ایشان قابل برداشت است.

  • حسن گفت:

   مگه همین امامی که ازش دم میزنید امریکا رو شیطان بزرگ خطاب نکرد!
   میشه شما بگید دلیل انس قلبیتون با شیطان بزرگ چیه!؟

  • سهراب گفت:

   جمله به جمله جواب میدم:

   1)میشه شما بگید سازش با دولتی که بعد از گفتگوی تلفنی با آقای روحانی باز هم حرف از افزایش تحریم و گزینه جنگ روی میز و.. میزنه چه معنایی داره؟ معنیش این نیست که حریت بعضی ها دچار نقطه شده که از این افراد خبیث ترحم گدایی میکنن؟!!!!!!!

   2)میدونم این سؤالو پرسیدید که پیروزمندانه بگید سوتی گرفتید!حالا شما جواب بدید: مگه شماها نمی گید چرا همیشه حرف از عدم سازش زده میشه؟چرا ایران با بقیه کشورا رابطه برقرار نمیکنه؟چرا….
   خوب حالا که ارتباط “کانالیزه شده” با روسیه اینقدر برای “منافع ما” ارزش داره و “اصول ما زیر پا گذاشته نمیشه”،چرا ارتباط نداشته باشیم؟

   3)خوب ببینید کی دشمنی رو کنار گذاشته!!!

   4)بعله،میتوان گفت.مصداقش هم سوریه…

 2. […] و اجتماعی این گروه را می توان در مراسم استقبال اعتراضی (اینجا) از رییس جمهور در بازگشت از نیویورک در فرودگاه مهر آباد […]

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏