شرمن کنگره را در جریان پیشرفت گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران قرار می‌دهد

 سرپرست تیم مذاکره‌کننده آمریکایی در مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در چند جلسه استماع طی روزهای آینده کنگره را در جریان پیشرفت گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران قرار می‌دهد.

به گزارش تسنیم، «وندی شرمن» معاون وزیر خارجه آمریکا و سرپرست تیم مذاکره‌کننده آمریکایی در مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در چند جلسه استماع طی روزهای آینده کنگره را در جریان پیشرفت گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران قرار می‌دهد.

پایگاه خبری ـ تحلیلی «انجمن کنترل تسلیحاتی آمریکا» ضمن اعلام این خبر افزود خانم شرمن از روزهای 23 تا 28 ژوئن اعضای کنگره را در جریان پیشرفت مذاکرات هسته‌ای با ایران برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای با این کشور قرار خواهد داد.

علی‌رغم اعلام این خبر، هنوز گزارشی از نشست روزهای اخیر خانم شرمن با اعضای کنگره یا برگزاری آن مخابره نشده است.

ایران و کشورهای 1+5 قرار است هفته آینده برای ششمین بار از زمان توافق موقت ژنو، موسوم به طرح اقدام مشترک در وین پایتخت اتریش دیدار کنند. دور پنجم این مذاکرات روز جمعه 30 خرداد به پایان رسید. آقای ظریف وزیر خارجه ایران در پایان این دور از مذاکرات گفت تحول مهم در این دور آغاز نگارش متن جامع توافق هسته‌ای بوده است.

این مذاکرات با حضور «محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه ایران، «کاترین اشتون» رییس دیپلماسی اتحادیه اروپا و معاونین وزیران امور خارجه شش کشور عضو گروه «1+5» (روسیه، آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان و چین) انجام می شود.
ایران و گروه 1+5 در سوم آذرماه سال گذشته به توافقی موقت موسوم به «طرح اقدام مشترک» برای حل چالش یک دهه‌ای غرب با برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند. این توافق از 30 دی ماه وارد مرحله اجرایی شده است.
در متن توافقنامه ژنو پیشنهاد شده در صورتی که طرفین نتوانند پس از اتمام گام 6 ماهه اول، یعنی تا 29 تیرماه به راهکار جامع هسته‌ای دست پیدا کنند این دوره را تا 6 ماه تمدید کنند. ایران و گروه 1+5 از زمان عقد توافقنامه موقت ژنو تا کنون 5 دور در وین دیدار کرده‌اند.
این گفت‌وگوها برای حل آنچه کشورهای غربی به آن نگرانی‌ها از برنامه هسته‌ای ایران می‌گویند انجام می‌شود. این کشورها برنامه هسته‌ای ایران را لفافه‌ای برای پیگیری اهداف نظامی و دست‌یابی به تسلیحات اتمی می‌دانند.
جمهوری اسلامی ایران همواره این ادعاها را با قاطعیت رد و بر اهداف صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای خود تأکید کرده است.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏