رویترز: توافق نهایی ایران و ۱+۵ تا ضرب‌الاجل ۲۷ تیرماه بسیار بعید است

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، دیپلمات‌ها و تحلیلگران اعلام کردند که به احتمال بسیار زیاد بعید است که ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس،فرانسه،روسیه،چین بعلاوه آلمان) تا ضرب‌الاجل 20 ژوئیه (27 تیرماه) بتوانند به توافق جامع برنامه هسته‌ای ایران دست پیدا کنند.

بر اساس این گزارش، به لحاظ تئوریک، طولانی‌ شدن مذاکرات ایران و 1+5 بعد از تاریخ تعیین شده، در صورت توافق طرفین مشکلی به همراه نخواهد داشت اما «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا می‌بایست در این زمان که روابط بین دولتش و نمایندگان کنگره در خصوص موضوع ایران نگران کننده شده است، رضایت کنگره را جلب کند.

ایران، آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان طبق توافق اولیه ژنو که 24 نوامبر (3 آذرماه 92) در ژنو حاصل شد، ضرب‌الاجل 20 ژوئیه را برای رسیدن به توافق جامع درباره برنامه هسته‌ای ایران تعیین کردند.

توافق نوامبر، اجازه تمدید 6 ماهه مذاکرات برای رسیدن به راه‌حل جامع برنامه هسته‌ای ایران در صورت نیاز را می‌دهد.

تمدید مذاکرات اجازه می‌دهد که کاهش محدود تحریم‌های ایران طبق توافق ژنو ادامه داشته باشد و محدودیت‌هایی که برای برنامه هسته‌ای ایران به وجود آمده نیز باید اجرا شود و اوباما به منظور جلوگیری از درگیری آشکار با کنگره، از کنگره می‌خواهد که کاهش تحریم‌های ایران را تمدید کنند.

دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 قرار است در تاریخ 16 تا 20 ژوئن (26 تا 30 خردادماه) در وین برگزار شود و یکی از دیپلمات‌های غربی می‌گوید اختلافات زیادی وجود دارد و مذاکرات طولانی و پیچیده خواهد بود.

«رومین نادال»، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز درباره مذاکرات گفته است که اولویت فرانسه رسیدن به یک توافق خوب و نه یک توافق صرف است.

این خبرگزاری انگلیسی همچنین مدعی شد که یکی از مقامات ایرانی به خبرنگارش گفته: «ما باید هرچه سریعتر از تحریم‌ها رها شویم. بنابراین، مذاکرات وقتی به پایان می‌رسد که این مسئله به طور کامل حل شود. یک یا چند ماه مذاکرات بیشتر هیچ کس را نمی‌کشد و تمدید مذاکرات تا ماه اکتبر سال جاری میلادی، مناسب است.»

تهران تأکید دارد که قابلیت غنی‌سازی اورانیوم را به منظور تولید سوخت برای نیروگاه هسته‌ای بدون تکیه بر تولیدکنندگان خارجی حفظ می‌‌کند اما دولت‌های غربی و همپیمانان آنها مدعی هستند که ایران توانمندی غنی‌سازی را برای تولید سلاح می‌خواهد و ایران تمامی این اتهامات را رد می‌کند.

«گری سامور» از دانشگاه هاروارد و یکی از مقامات ارشد امنیت هسته‌ای شورای امنیت ملی آمریکا در دوره اول ریاست‌جمهوری اوباما، می‌گوید هیچ‌کس تمایلی به شکست مذاکرات و تقویت خطر بروز جنگ ندارد.

وی تصریح کرد: «گرچه مخالفت شدیدی در واشنگتن و تهران وجود دارد اما فکر نمی‌کنم هیچ کدام از طرفین بتوانند مسوولیت عقب‌نشینی از تیم مذاکرات را در شرایطی که طرف مقابل تمایل به ادامه مذاکرات داشته باشد را بردوش بکشد.»

 

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏