احضار دکتر سعید زیباکلام به دادگاه در پی انتقاد به مذاکرات هسته‌ای

به گزارش کمیته صیانت از منافع ایران،  شامگاه دو شنبه 12 خرداد دکتر سعید زیباکلام، ​استاد برجسته دانشگاه و ​ عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، در پی انتقادات از ​سیاست خارجی ​دولت و تیم مذاکره کننده هسته ای به داد ​سرای عمومی و انقلاب تهران احضار و تهدید به جلب شد.

سعید زیباکلام که در کارنامه خود علاوه بر سوابق علمی و پژوهشی ​،​ ​مسئولیت​ و ریاست سفارت ​خانه​ ایران در فیلیپین، ​و ​ریاست اداره سازمان های بین المللی وزارت خارجه را دارد، از ابتدای ​ مشخص شدن مفاد​ مذاکرات ژنو ​،​ جز ​ء​ مهمترین منتقدان دولت و تیم مذاکراه کننده بوده است که جلسات متعدد دانشگاهی و ​مردمی وی ​در شهرهای مختلف ​با استقبال پرشور رو به رو شده است.

پیش از این نیز وی مورد حمله رسانه های حامی دولت قرار گرفته ​ بود​ و حتی برادر تجدیدنظرطلب وی صادق زیباکلام به جای پاسخگویی به نقدهای او به دولت ​،​ ​​در مصاحبه با روزنامه اعتماد، به ذکر موارد توهین آمیز و تمسک به مسائل ​​خانوادگی برای حمله به وی پرداخته بود.

​همچنین گفتنی است ​در چند ماه گذشته مسئولین دولتی منطقه ای و دانشگاهی متعدد ​ی​ مانع از برگزاری یا باعث لغو مجوز سخنرانی های ​دکتر ​سعید زیباکلام در شهرهایی مثل بندر دیر، جهرم، لار، فسا همچنین دانشگاه ​ های​ علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه امیرکبیر شده ​بود​ند ​، و​چهره های وابسته یا نزدیک به دولت نظیر​ آقایان​ سریع القلم و سجادپور در دانشگاه های متعددی نظیر تربیت مدرس، امیرکبیر، شیراز، بین المللی امام خمینی از مناظره با این استاد ​دانشگاه و دیپلمات سابق هسته ای خودداری کرده ​بود​ند.

​به نظر می رسد​ پس از آنکه تخریب شخصیت و فشارهای متعدد طی این ماه ها منجر به توقف فعالیت های روشنگرانه سعید زیباکلام برای دانشگاهیان و عموم مردم​ ​ در تبیین واقعیات توافقنامه هسته ای صورت گرفته میان ایران و گروه 1+5 ​نشده، احضار وی به دادگاه صورت پذیرفته است.​

پیش از این نیز رسانه های متعدد نظیر ​نه دی، ​وطن امروز، ​یا​لثارات و برخی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی​ به جرم انتقاد از دولت یا مذاکرات هسته ای با برخوردهای تند ​ ​رو به رو شده ​بود​ ند. این در حالی است که رییس جمهور در جلسه تنفیذ از بستن دهان منتقدان به خدا پناه برد ​ه بود​، اما در عرصه عمل، در شرایطی که حجم انتقادات و شدت تندی مطالبی که در رسانه ها در نقد دولت یازدهم و رئیس جمهور بیان گردیده، بسیار کمتر از مشابه آن در دولت قبل بوده است، در این دوره شاهد برخوردهای به مراتب شدیدتری با رسانه ها و شخصیت های منتقد دولت بوده ایم.

4 نظر

 1. ایران گفت:

  دولت به جای آنکه به دنبال حکم جلب منتقدان خود باشد به دنبال رفع مشکلات مردم باشد آقای روحانی با چه شعارهایی کاندیدا شد وبا چه سخنانی روی کار آمد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مردم با هزاران امید به بهبود وضع کشور به اورأی داده اند اما…..!!!واقعا بزرگترین مشکل مملکت فیلتر بودن فیس بوک است؟؟؟!!!

  • قاسم گفت:

   البته اونهم فیلتر شکن داره پس اون مشکلهم حل نشد چون مسئولین فعال ما اکثرا اونجا پرسه می زنند

 2. قاسم گفت:

  بوتبعید ابوذر می رسد

 3. ابراهیم گفت:

  سلام علیک

  کاری با منتقدین دلسوز انجام میشود بی شک کاری که با ابوذر غفاری انجام شد .فرقی ندارد
  جمله ای که ابوذر به امام علی (ع) فرمودند که ما اسیر جهل این مردم شدیم.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏