سالاری:کسانی که تا به حال یک پالایشگاه ندیده اند به دروغ درباره بنزین ملی جریان سازی رسانه ای می کنند

مهمترین بخش سخنان  جلیل سالاری(مدیر عامل سابق شرکت پخش فراورده های نفتی ایران و از مسئولین طرح خودکفایی کشور در بنزین) در هم اندیشی آدرس غلط به شرح زیر است:
نگاه دولتهای پس از جنگ این بود که اعتقادی به ساخت پالایشگاه نداشتند. چطور می‌شود در کل اقتصادهای دنیا، کسانی که نه در قطب تولید‌ند و نه در قطب مصرف، می‌روند پالایشگاه می‌زنند. ما که در هر دو قطب هستیم نباید بزنیم؟

از سال 58 بنزین وارد می‌کردیم. در سال 79 که سرب را از بنزین حذف کردیم، تا سال 85 نیز اتفاقی نیفتاد. جایگاه سی ان جی هم بسیار کم داشتیم.

مصرف تا سال 85 بسیار زیاد شده بود. فقط توسعه کمی را دنبال می‌کردند. در عوضش خام فروشی می‌کردند.

یک بررسی کارشناسی شد با مجموعه نیروهایی از درون پتروشیمی، زیرساخت‌هایی فراهم شد. آمدیم از همان واحدهای پتروشیمی مشابه پالایشگاه که از نظر کیفیت بهتر بودنداستفاده کردیم. اکتان افزای مورد نیاز که قبلا وارد می‌شد را تامین کردیم. قبلا هم به آقای زنگنه گفته بودم ما نیاز داریم به این.

این اتفاق افتاد علاوه بر بی‌نیازی از واردات، توانستیم بنزین را هم کیفی سازی کنیم.

در سال 88 تا 91 هر سال سرمایه‌گذاری کردیم و هر سه ماه بهره‌برداری داشتیم.

بنزین اجزا دارد، آزمایشگاه‌های مرجع دارد و طبق آن رتبه می‌گیرد و یارانه دریافت می‌کند. اما متاسفانه به صورت غیرکارشناسی و بعضا به دروغ مسائلی را رسانه‌ای می‌کنند. یعنی کسانی صحبت می‌کنند که حتی یک روز این واحدها را ندیده‌اند.

به برکت همین تحریم بعضی چیزها را بومی‌سازی کردیم. این صنعتی است که می‌تواند اشتغال ایجاد کند. اگر یک همت اندکی بشود می‌توان این 6-7 میلیون را در داخل کشور تولید کرد

اما امروز تا کسی حرف می‌زند ارعاب می‌شود و مورد بازخواست قرار می گیرد و برایش مشکل ایجاد می کنند.

 

 

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏