زیباکلام:معیشت را باید با جلوگیری از غارت‌های آقازاده‌ها و سوگلی‌ها حل کرد

مهمترین سخنان دکتر سعید زیبا کلام در هم اندیشی آدرس غلط به شرح زیر است:

تحریم 5 شاکله اصلی دارد: فروش نفت، بازگشت حدود صد میلیارد دلار از سرمایه‌های ایران، قطع‌نامه‌های شورای امنیت، اتحادیه اروپا، کنگره آمریکا

آیا آنطور که رئیس جمهور گفته تحریم‌ها ترک برداشته است؟

تلاش‌ها برای تحریم فروش نفت تنها مکث شده است. تلاش بیشتری برای کاهش فروش نفت نمی‌کنند!مطابق این بخش نه می‌توانیم میانگین نفت‌مان را افزایش دهیم و نه مشتریانمان را تغییر دهیم

در توافقنامه از بازگشت اصلا صحبتی نشده است. صحبت از فراهم کردن امکان بازگشت بررسی می‌شود. این یعنی حالا بیا! باید قسط ببندیم، باید کانال مشخص کنیم و… جالب این قید رضایت آنها است!

از عملیاتی شدن توافقنامه ما باید 6-7 قسط دریافت می‌کردیم. بسیاری از مسئولین صحبت کردند. چرا جمله به این سادگی را نمی‌شنویم که این مبالغ دریافت شده و قابل برداشت است؟ در عوض حرف‌های متناقض و مبهم و… می‌گویند.

بعد از پیچ و خم‌های بسیار معلوم شد صد میلیارد دلار هم نیست. تنها 4.2 میلیارد دلار است. این 4.2 میلیارد هم قرار است از فروش نفت ایران در همین شش ماه به ایران داده شود! یعنی از مبلغ 30 میلیاردصادرات در این مدت! باقی اش به آن صد میلیارد اضافه شده است. فتح و الفتوح را می‌بینید؟

از روی توافقنامه می‌خوانم: هیچ تحریم جدید مرتبط با هسته‌ای توسط شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا ایجاد نخواهد شد. این جدید یعنی این که تمام تحریم‌ها از گذشته تا حالا به قوت خودش باقی است! تازه قید دیگری هم دارد: مرتبط با هسته‌ای!

در زمانی که رسانه‌های ما در حال شادی بودند، 17 نفر مرتبط با صنعت کشتی‌رانی تحریم شدند! لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت توافقنامه نقض شد! 17 نفر نماینده غیور از این همه نماینده در این باره سوال کردند. بعد وندی شرمن کمتر از 24 ساعت برگ سحر آمیز مرتبط با هسته‌ای را رو کرد! گفت این تحریم‌های جدید مرتبط به هسته‌ای نیست! ظریف بلافاصله بعد از توافق در ژنو گفت تحریم نفتی برداشته شده است. این راستگویانه است؟

گره زدن معیشت به تحریم‌ها غلط است. معیشت را باید با رفع سوء مدیریت‌ها، با جلوگیری از غارت‌های آقازاده‌ها و سوگلی‌ها حل کرد.

 

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏