علی رغم دیپلماسی اتخاذ شده و سخنان نرم روحانی و ظریف، اوباما دوباره تأکید کرد: همه گزینه ها روی میز است

رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه در اظهاراتی در دفاع از عملکرد سیاست خارجی خود، به باقی ماندن همه گزینه ها روی میز علیه ایران اشاره کرد و افزود ما اختیار به کارگیری همه گزینه ها را برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح اتمی برای خود محفوظ می داریم.

به گزارش خبرگزاری فارس، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه با حضور در آکادمی نظامی «وست پوینت» به دفاع از عملکرد خود در عرصه سیاست خارجی پرداخت و مسائله مختلی از جمله برنامه هسته‌ای ایران را مورد بحث قرار داد و گفت اکنون «فرصتی واقعی» برای توافق با تهران وجود دارد.

وی در ابتدای این سخنرانی با بیان اینکه در سال‌های ریاست‌جمهوری خود تلاش کرده تا حضور خارجی آمریکا را کاهش دهد، گفت در این مدت حضور نظامی آمریکا در عراق پایان یافت، حضور این کشور در افغانستان کاهش یافت و همچنین «اسامه بن‌لادن» از بین رفت.

اوباما با بیان اینکه آمریکا جهان در حال تغییر است و خطرات و تهدیدات جدیدی به وجود آمده، افزایش توان گروه‌های تروریستی، تحرکات روسیه علیه کشورهای عضو شوروی سابق و همچنین رشد اقتصادی و نظامی چین را از جمله این موارد خواند.

اوباما با اشاره به هزینه‌های مالی و انسانی آمریکا در جنگ‌های افغانستان و عراق، گفت منتقدان تصور می‌کنند که تنها از طریق مداخله نظامی است که واشنگتن می‌تواند خود را قدرتمند نشان دهد. وی افزود: «مداخله نظامی تنها گزینه و حتی گزینه اول آمریکا برای حل موضوعات نیست»، چراکه با توجه به هزینه‌های بالای آن، رهبران متمدن باید نسبت به آن بسیار محتاط باشند.

با این حال، وی گفت واشنگتن هرکجا که بنیان‌های امنیت ملی خود را در خطر ببیند، همچنان به استفاده یکجانبه از قوای نظامی ادامه خواهد داد. وی با این وجود گفت آمریکا ترجیح می‌دهد که استفاده از قوای نظامی بر اساس قوانین بین‌المللی و به صورت چندجانبه و با همکاری شرکای بین‌المللی باشد. رئیس‌جمهور آمریکا تصریح کرد: «اینکه برای مقابله با هر کشوری که در آن تروریسم وجود دارد، از اقدام نظامی استفاده شود، ساده‌انگارانه و ناپایدار خواهد بود.»

اوباما در بخش دیگری از اظهاراتش به اوضاع سوریه پرداخت و گفت این بحران «هیچ راهکار ساده‌ای ندارد». وی در ادامه اعلام کرد که آمریکا از این پس منابع بیشتری را برای حمایت از همسایه‌های روسیه ارائه می‌کند. رئیس‌جمهور آمریکا همچنین گفت با کنگره رایزنی خواهد کرد تا «بهترین کسانی را که می‌توانند جایگزین تروریست‌ها» و رئیس‌جمهور سوریه شوند، بیش از پیش تقویت کنند.

وی در مورد مذاکرات هسته‌ای با ایران، گفت: «با وجود هشدارهای مکرر ایالات متحده، اسرائیل و دیگران، برنامه هسته‌ای ایران به طور مداوم برای سال‌ها به پیشرفت خود ادامه داد. اما من در ابتدای ریاست‌جمهوری خود، ما ائتلافی ایجاد کردیم که تحریم‌هایی علیه اقتصاد ایران اعمال کرد و در عین حال دست خود را برای دیپلماسی به سوی دولت ایران دراز کردیم.»

وی ادامه داد: «اما برای اولین بار در طول یک دهه، شانسی بسیار واقعی برای دستیابی به یک توافق راهگشا پیش آمده است. تواقفی که از آنچه که با استفاده از قوای نظامی می‌توان به آن رسید، موثرتر و پایدارتر است.

اوباما در مورد مذاکرات هسته ای با ایران اظهار کرد: ” ما اکنون فرصتی داریم که اختلافاتمان را با ایران به طور صلح آمیزبرطرف کنیم. دسترسی به توافق هنوز دشوار است و ما اختیار به کارگیری همه گزینه ها را برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح اتمی برای خود محفوظ می داریم. برای اولین بار در یک دهه گذشته ما فرصتی واقعی برای رسیدن به یک توافق تاریخی داریم. “

اوباما در تاکید بر اهمیت حقوق بشر و نقش آمریکا در حمایت از حقوق بشر گفت: ” حمایت آمریکا از حقوق بشر فراتر از ایده آلیسم است؛ حقوق بشر امنیت ملی ماست. احترام به حقوق بشر بخشی از ترکیب ثبات است. قرن جدید پایان بخش استبداد نبوده است. امروز به دلیل تلاشها، دیپلماسی وکمکهای خارجی آمریکا و فداکاری سربازان آمریکایی انسانهای بیشتری تحت دولتهای منتخب زندگی می کنند. برخلاف دیگر کشورها آمریکا ازتوانمندسازی افراد نمی هراسد،ما با آن قوی تر می شویم. “

اوباما در مورد مصر نیز گفت دولتش همچنان به دلیل منافع امنیتی‌ای که با این کشور دارد، از امنیت اسرائیل گرفته تا مبارزه با گروه‌های افراط‌گرا، به همکاری با قاهره ادامه می‌دهد، اما در عین حال این کشور را برای حرکت به سمت دموکراسی و انجام اصلاحات تحت فشار قرار می‌دهد.

همانطور که پیش از این رسانه‌های صهیونیست گزارش داده بودند، رئیس‌جمهور آمریکا در این سخنرانی هیچ اشاره‌ای به مذاکرات سازش تشکیلات خودگردان و رژیم‌صهیونیستی، که زمانی او آن را جزو دو پایه اصلی سیاست خارجی‌اش خوانده بود، نکرد. این مذاکرات اردیبهشت امسال با بالا گرفتن اختلاف بین طرفین، شکست خورد.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏