زیاده‌خواهی گروه 1+5 از دلایل بی‌نتیجه ماندن وین 4 بود/ می‌خواهند ایران را به 35 سال گذشته برگردانند

عضو فراکسیون روحانیون مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دشمنان می‌خواهند ایران را به 35 سال گذشته برگردانند، گفت: زیاده‌خواهی گروه 1+5 از دلایل بی‌نتیجه ماندن وین 4 بود.

حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با توجه به اتمام چهارمین دوره از مذاکرات هسته‌ای در وین اتریش طی روزهای اخیر، بی‌نتیجه ماندن گام پایانی توافقنامه ژنو ( برنامه اقدام مشترک) و عدم آغاز نگارش پیش‌نویس توافقنامه جامع هسته‌ای از سوی طرفین اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب از روزهای نخستین که مذاکرات آغاز شد، با وجود تاکید چندین باره خود مبنی بر تأیید تیم مذاکره‌کننده ایرانی، بر بی‌اعتمادی خود به کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز تاکید کردند.

*‌دشمنان درصدد برگرداندن ایران به 35 سال گذشته هستند

وی افزود: ایشان در همان ابتدای امر فرمودند که تیم مذاکره‌کننده ایرانی فرزندان انقلاب و نظام هستند و ما نیز آنها را تأیید می‌کنیم، اما در مقابل هم به دشمن هیچ‌گونه اعتمادی نداریم و به نتایج این مذاکرات خوش‌بین نیستم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نکته قابل تأمل این بوده که از دلایل بی‌نتیجه ماندن مذاکرات هسته‌ای در وین 4 این است که نمایندگان گروه 1+5 از موضع قدرت بر سر میز مذاکره حاضر شدند و گویا دشمنان درصدد برگرداندن ایران به وضعیت 35 سال گذشته هستند. یعنی زمانی که آنها غاصب و خاصم ایران بودند و امروز نیز در طول مذاکره با همان نیت به دنبال رسیدن به نتایج دلخواه و مدنظر شخصی خود هستند.

موسوی لارگانی با اشاره به زورگویی و زیاده‌خواهی کشورهای عضو گروه 5+1 برای محدود کردن و یا توقف کامل فعالیت‌های هسته‌ای ایران تاکید کرد: این در حالی است که در شرایط فعلی برخی از کشورها همچون آمریکا و انگلیس و هم‌پیمانان رژیم نا‌مشروع صهیونیستی دارای بمب هسته‌ای و سلاح کشتار جمعی هستند و همچنان هم  عضو NPT  و آژانس انرژی اتمی هم نیستند.

وی اضافه کرد: دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران از در دوستی و اثبات حسن نیت خود در این شرایط با آنها مذاکره می‌کند و درب‌های کشور خود را برای ورود بازرسان و ناظران سازمان انرژی اتمی باز گذاشته است، اما باز هم شاهد برخی زورگویی‌ها و رفتار‌های قلدرمآبانه و زیاده‌خواهی آنها است.

*دانش هسته ای در ایران بومی و ریشه‌دار است

عضو فراکسیون روحانیون مجلس شورای اسلامی گفت: حتی زورگویی و زیاده‌خواهی کشورهای اروپایی و آمریکایی به این جا ختم نمی‌شود و پای خود را فراتر گذاشته و سیستم دفاعی و نظامی و موشک‌های بالستیک ایران را زیر سؤال میبرند. ما به کشورهای عضو گروه 1+5 صریح اعلام می‌کنیم که زمان این نوع زورگویی‌ها به اتمام رسیده است و دیگر این ملت، ملت 50 سال گذشته نیست و در برابر ابرقدرت‌ها با قوت می‌ایستد.

موسوی لارگانی افزود: دشمنان و جهانیان بدانند که ملت ایران به علم و دانش فناوری هسته‌ای دست پیدا کرده و این دانش در بین دانشمندان و جوانان ما بومی شده و ریشه‌دار است و آنها با زورگویی خود نمی‌توانند ریشه آن را بخشکانند.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏