واشنگتن پست:توافق دشوار است،خوش بینی بیجاست

روزنامه واشنگتن‌پست روز یکشنبه سرمقاله خود را به مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 اختصاص داده و با بیان اینکه «مسیر سختی برای دستیابی به توافق با ایران» وجود دارد، خوش‌بینی به دستیابی به توافق را «بیجا» خوانده است.

کمیته صیانت از منافع ایران: به گزارش پایگاه 598 ، روزنامه واشنگتن‌پست روز یکشنبه سرمقاله خود را به مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 اختصاص داده و با بیان اینکه «مسیر سختی برای دستیابی به توافق با ایران» وجود دارد، خوش‌بینی به دستیابی به توافق را «بیجا» خوانده است.

این روزنامه با اشاره به اینکه مقامات ایرانی پیش از آغاز دور تازه مذاکرات «لحنی خوش‌بینانه‌تر» در پیش گرفتند و در مقابل طرف غربی محتاطانه‌تر موضع‌گیری کرد، نوشت: «این تفاوت در لحن‌ها بازتابی از عدم توازنی بود که احتمالا به نفع ایالات متحده و متحدانش است. «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران در مقایسه با رئیس‌جمهور (باراک) اوباما احساس اضطرار بیشتری می‌کند. اقتصاد ایران همچنان تحت تأثیر تحریم‌های بین‌الملل است و پیش‌بینی سران اسرائیل مبنی بر اینکه پس از کاهش برخی از تحریم‌ها بر اساس توافق موقت کنترل تحریم‌ها از دست خارج می‌شود، غلط از آب درآمده است.»

این یادداشت می‌افزاید: «رئیس‌جمهور روحانی که با وعده خروج از انزوا و احیای اقتصاد روی کار آمده، حالا برای عملی کردن این وعده‌ها تحت فشار قرار دارد. در حالی که برنامه هسته‌ای ایران تقریبا متوقف شده، آقای اوباما می‌تواند منتظر بماند. حتی تمدید 6 ماهه مذاکرات بر اساس توافق موقت، می‌تواند به نفع اوباما نیز باشد.»

واشنگتن‌پست با برشمردن اختلافات ایران و 1+5 بر سر تعداد سانتریفیوژها و میزان غنی‌سازی و همچنین اصرار آمریکا بر قرار گرفتن بحث برنامه موشکی در چارچوب مذاکرات، نسبت به رفع اختلافات ابراز تردید کرده و نوشته است مذاکرات هفته گذشته «بدشگون» به نظر می‌رسید.

در ادامه این یادداشت با اشاره به اینکه توافق نهایی به دقت از سوی طرفین مورد بررسی قرار می‌گیرد، نوشته است با توجه به اینکه این توافق باید همه ممتقدین را راضی کند، «تعجبی ندارد که خوش‌بینی بی‌جا به نظر برسد.»

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏