وقتی دولت از دانشگاهیان می خواهد در مورد مسائل کشور اظهارنظر کنند، چرا از تجمع 150 نفراز نخبگان جلوگیری می کند؟

در پی عدم صدور مجوز برای تجمع دانشگاهیان و نخبگان نگران مذاکرات هسته ای مقابل مجلس و لغو آن، نشست خبری تشکل ها و اتحادیه های بزرگ دانشجویی نخبگان شریف یکشنبه در این دانشگاه برگزار شد

به گزارش کیمته صیانت ازمنافع ایران به نقل از خبرگزاری دانشجو، در پی عدم صدور مجوز برای تجمع دانشگاهیان و نخبگان نگران مذاکرات هسته ای مقابل مجلس و لغو آن، نشست خبری تشکل ها و اتحادیه های بزرگ دانشجویی نخبگان شریف یکشنبه در این دانشگاه برگزار شد.

در این نشست زینالو، نماینده کمیته حفظ و توسعه فناوری های هسته ای؛ قائدشرف، نماینده دفتر تحکیم وحدت و کریمی، نماینده بسیج دانشجویی به صحبت پرداختند.
مهدی زینالو، نماینده کمیته حفظ و توسعه فناوری های هسته ای گفت: تا شنبه هفته گذشته در نشستی که برگزار کردیم، 150 نفر از دانشجویان درخواستی را با عنوان نگرانی از شرایط پیش روی مذاکرات هسته ای امضا کردند تا تجمعی مقابل مجلس صورت بگیرد؛ هدف این تجمع موضع گیری درباره بحث توافقات و اعلام آن به نمایندگان مجلس بود، اما دیروز متوجه شدیم که با این تجمع مخالفت شده است و از آنجایی که دنبال برگزاری تجمع بدون مجوز نبودیم آن را لغو کردیم و برای تشریح زوایای موضوع، جلسه امروز را تشکیل دادیم.
وی افزود: وقتی دولت از دانشگاهیان می خواهد در مورد مسائل کشور اظهارنظر کنند، چرا از تجمع 150 نفراز نخبگان جلوگیری می کند و اجازه انتقاد به قشر نخبه جامعه هم داده نمی شود؟ آیا نخبگان نیز بی سواد به حساب می آیند؟
نماینده کمیته حفظ و توسعه فناوری های هسته ای گفت: نکته‌ای که جای تأمل دارد این است که ما نخواستیم این نشست در یک جای خصوصی برگزار شود و هدف‌مان برگزاری آن در مکان عمومی مثل مجلس بود، بهتر است که دولت در مورد نقش‌آفرینی سیاسی دانشجویان و نحوه برخورد با این نقش‌آفرینی تجدیدنظر کند.
محمدحسین قائدشرف، نماینده دفتر تحکیم طی سخنانی در این نشست عنوان کرد: تجمعی که قرار بود مقابل مجلس برگزار شود تجمع دانشجویان تراز اول کشور یعنی همان کسانی بود که دولت از آنها انتظار کمک دارد.
وی گفت: اگر ما با دولت اظهار دوستی می‌کنیم، بدین معنا نیست که همه کارهای آن را تمجید کنیم. دوستان واقعی نقاط ضعف انسان را به یکدیگر یادآور می‌شوند. دوست داشتیم که دولت درخواست تجمع ما را با این نگاه بررسی کند.
قائدشرف همچنین در مورد اظهارنظر روزنامه‌های حامی دولت درباره درخواست تجمع مقابل مجلس گفت:‌ در این حرکت‌های رسانه‌ای که موجبات ناراحتی ما را فراهم کرد، اخلاق رسانه‌ای رعایت نشد. این درست نیست که به یکدیگر برچسب بزنیم و تجمعات را به یک تشکل خاص محدود کنیم. این حرکات حتی از نظر شرعی نیز حکم تهمت ناروا دارد.
نماینده دفتر تحکیم وحدت افزود: امیدواریم دولت بانی شود تا این فضا عوض شود، نه اینکه روندهای پوسیده قدیمی را تنها پشت الفاظ قشنگ پنهان کند.
در بخش دیگری از این نشست، کریمی، نماینده بسیج دانشجویی ضمن اشاره به پرونده هسته‌ای گفت: یکی از پیام‌های تجمع مقابل مجلس دغدغه‌مندی جامعه دانشگاهی در قبال مسئله هسته‌ای و عدم صدور مجوز برای آن بود که جای تأسف و نگرانی دارد؛ چرا که نگرانی در قبال مسائل اساسی و آینده کشور جزو ذات جنبش دانشجویی است.
وی افزود: اگر امکان اجتماع جلوی مجلس سلب شده است ما به شیوه‌های دیگری رسالت دغدغه‌مندی خود در قبال مسائل هسته‌ای را انجام می‌دهیم و دولت نمی‌تواند این دغدغه‌مندی را تکذیب کند.
نماینده بسیج دانشجویی گفت: اگر دولت بنا دارد جلوی این تجمعات را بگیرد، بهتر است به جای اتخاذ مواضع کلی، در این مورد با جامعه دانشجویی شفاف صحبت کند.
کریمی همچنین در مورد مطلب یکی از روزنامه‌ها که تجمع مقابل مجلس را به بسیج دانشجویی مرتبط دانسته بود، گفت: این مطلب را کاملاً تکذیب و اعلام می‌کنم که مسئولیت این تجمع با سه تشکل دفتر تحکیم وحدت، جامعه اسلامی دانشجویان و بسیج دانشجویی بوده است، نامه درخواست نیز از طرف دفتر تحکیم وحدت ارسال شده است، بنابراین خبری که دیروز از طرف استانداری به دفتر تحکیم رسید، مبنی بر اینکه فرصت کافی برای بررسی درخواست تجمع نبوده، بهانه ای بیش نیست.
همچنین شفیعی نماینده جامعه اسلامی دانشجویان در ادامه این نشست خبری افزود: ما به عنوان فرزندان انقلاب از تیم مذاکره‌کننده حمایت می‌کنیم اما این مطلب جای دلواپسی را نمی‌گیرد، ما نسبت به توافقنامه ژنو دلواپس هستیم و فکر می‌کنیم می‌توانست توافقی بهتری صورت گیرد.
نماینده جامعه اسلامی دانشجویان گفت: هدف ما از تجمع روبروی خانه ملت که وظیفه نظارت مستقیم به عملکرد دولت را دارد، نشان دادن نگرانی‌مان به کسانی بود که از مردم رأی اعتماد گرفته‌اند و قانون‌گذاری می‌کنند.
وی در پایان اظهار داشت: خود دولت بارها اعلام کرده می‌خواهد فضا را امنیتی نکند اما لغو مجوزهای چند ماه گذشته باعث می‌شود که در مورد این موضوع در کارنامه دولت خط تیره بکشیم. لغو مجوز جلوی اظهارنظرها را نمی‌گیرد ما نسبت به توافقنامه ژنو نقد داریم و مسئله اساتیدمان هم همین است.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏