اوباما در دیدار با نتانیاهو: گزینه نظامی درباره ایران هنوز پا بر جا است/ این تحریم های اقتصادی بوده که باعث نرمش ایران شده است

اظهارات باراک اوباما در دیدار نتانیاهو از کاخ سفید نیز صحه بر اقدام دانشجویان معترض نسبت به مکالمه تلفنی روحانی و اوباما گذاشت و نشان داد دغدغه های دانشجویان در اعتراض نسبت به این مکالمه درست بوده است. این اظهارات در واقع نشان داد ادعای حاضران در نیویورک را که می‌گفتند هم عزت ملی را حفظ کردیم و هم از مذاکرات انجام شده به عنوان فتح‌الفتوح و دستاوردهای عظیم یاد می‌کردند، غیر از ادعاهایی پوچ و بی‌اساس چیز دیگری نبود.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده، در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که به واشنگتن سفر کرده است، گفت گزینه نظامی در مواجهه با ایران هنوز به قوت خود باقی است. این اظهارات پس از آن صورت می‌گیرد که روسای جمهور ایران و آمریکا پس از بیش از سه دهه قطع رابطه با یکدیگر تلفنی صحبت کردند. باراک اوباما گفت این تحریم‌های اقتصادی بوده که باعث تغییر لحن ایران شده است اما تاکید کرد که حسن روحانی، رئیس‌‎جمهور ایران، باید سخنان آشتی‌جویانه خود را با اقدامات عملی همراه کند.

به گزارش فارس، رئیس دولت آمریکا دوشنبه‌شب به وقت تهران در دیدار با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در خصوص مساله هسته‌ای ایران و مذاکرات پیش‌رو ابراز داشت: «با چشمانی باز وارد مذاکره شده‌ایم. هیچ گزینه‌ای از جمله گزینه نظامی را از روی میز برنداشته‌ایم.»وی افزود: «ایران به خاطر تحریم‌ها آماده مذاکره شد و ما هم می‌خواهیم با حسن نیت، اراده آن‌ها را بیازماییم.» اوباما در مورد مذاکرات خود با نتانیاهو در مورد ایران گفت: می‌دانید که هم من و هم نخست‌وزیر از همان زمان که من به ریاست‌جمهوری رسیدم، روی این موضوع توافق داشتیم که ضروری است که ایران سلاح هسته‌ای در اختیار نداشته باشد. این موضوع برای امنیت آمریکا مهم است. این برای امنیت اسرائیل مهم است. این برای امنیت جهان هم مهم است، چراکه ما نمی‌خواهیم در متزلزل‌ترین منطقه جهان رقابت تسلیحاتی به راه بیافتد. با توجه به اقدامات نظام ایران در گذشته، تهدیدات آن‌ها علیه اسرائیل، اقداماتشان علیه اسرائیل، کاملا مشخص است که تنها حرف زدن کافی نیست. ما باید اقداماتی را شاهد باشیم که به جامعه بین‌الملل اطمینان دهد که آن‌ها کاملا به تعهدات بین‌المللی خود پایبند بوده و به دنبال سلاح هسته‌ای نیستند.

از سویی دیگر، جو بایدن معاون باراک اوباما نیز در همان روز رسما اعلام کرد علام کرده است که ایران مجبور است بین تحمل تحریم های شدیدتر و یا مذاکره، یک گزینه را انتخاب کند.  ه گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «عاروتص شوع»، «جو بایدن» معاون «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا مدعی شد که ایران مجبور است بین تحمل تحریم‌های شدیدتر اقتصادی و یا مذاکره پیرامون برنامه هسته‌ای، یک گزینه را انتخاب کند.

گفتنی است جناب آقای ظریف  در واکنش به این اظهارات در یکی از پیام‌هایی که در صفحه توئیتر خود منتشر کرده، آورده است: رئیس‌جمهور اوباما باید برای ارتقاء اعتماد متقابل، (در مواضع خود) ثبات داشته باشد. حرکات زیگ‌زاگ اعتماد متقابل را تخریب و اعتبار آمریکا را خدشه‌دار می‌کند. وزیر خارجه ایران در پیام دیگری نوشته است: تصور رئیس‌جمهور اوباما مبنی بر اینکه ایران به واسطه تهدیدات و تحریم‌های غیرقانونی مذاکره می‌کند، توهین به یک ملت، رفتاری متکبرانه و غلط است.

پیوند استراتژیک اسرائیل و آمریکا؛ دیدار اوباما و نتانیاهو چند روز بعد از مکالمه تلفنی اوباما و روحانی

1

 

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏