دیلی تلگراف: توقف کامل پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران دستاورد ژنو 5 ! / آیا تیم مذاکره‌کننده در حال خالی کردن دست ایران است؟

 تلگراف در ادامه به نقل از يك مقام دولتي آمريكا نوشت: «تحريم ها به نحو «برگشت پذير» لغو خواهد شد و چنانچه ايران توافق را زيرپا بگذارد، اين تحريم ها دوباره اعمال خواهد شد»

ایران هسته ای- روزنامه تلگراف به نقل از يكي از مشاوران مجلس سناي آمريكا نوشت آمريكا توافقنامه هسته اي كوتاه مدتي را به ايران پيشنهاد داد كه بر اساس آن تهران اجازه خواهد داشت به غني سازي اورانيوم در سطح پايين ادامه دهد.

این روزنامه انگلیسی به نقل از اين مقام آمريكايي افزود: «هدف اين توافقنامه پيشنهادي توقف برنامه هسته اي ايران به مدت 6 ماه به منظور ايجاد فرصتي براي گفت وگو درباره يك توافقنامه جامع است».

 به نوشته اين روزنامه انگليسي، ديپلمات هاي غربي و مقامات آمريكايي از افشاي جزييات «توافقنامه گام به گام» خودداري كردند اما اين مشاور سناي آمريكا با استناد به اظهارات كاخ سفيد، وزارت خارجه آمريكا و مقامات در ژنو گفت  اين توافقنامه شامل توقف غني سازي 20 درصدي از سوي ايران، ادامه غني سازي 5/3 درصدي مورد نياز براي نيروگاه هاي برق هسته اي، موافقت ايران با محدود كردن سانتريفيوژهاي غني سازي اورانيوم، راه اندازي نكردن راكتور آب سنگين اراك در طول اين شش ماه، استفاده نكردن از سانتريفيوژهاي پيشرفته IR-2m بيشتري كه مي تواند 3 تا 5 برابر تندتر از سانتريفيوژهاي قديمي غني سازي كند.

 اين مقام آمريكايي افزوده است که در مقابل، آمريكا تحريم هاي اقتصادي را احتمالا با آزاد كردن دارايي هاي مسدود شده ايران، كاهش مي دهد و محدوديت هاي تاثير گذار بر صنايع پتروشيمي، خودرو و فلزات گرانبها را لغو مي كند.

 تلگراف در ادامه به نقل از يك مقام دولتي آمريكا نوشت: «تحريم ها به نحو «برگشت پذير» لغو خواهد شد و چنانچه ايران توافق را زيرپا بگذارد، اين تحريم ها دوباره اعمال خواهد شد».

 اين روزنامه با اشاره به اظهارات يكي از ديپلمات هاي غربي مبني بر اينكه مذاكرات روز پنجشنبه «مفصل، مفيد و مهم» بود، از زنده شدن اميدها براي حصول توافق بين ايران و گروه 1+5 نوشت و به نقل از محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران در گفت وگو با خبرنگاران افزود: «گفت وگوها به خوبي پيش رفت و ان شاء الله بتوانيم پيش برويم به پيشرفت هايي مي رسيم اما اين كار سخت است ».

به نوشته تلگراف، توافقنامه موقتي كه شامل موارد ياد شده در بالا باشد، هشداري براي اسرائيل و جنگ طلبان در كنگره آمريكاست.

ديويد آلبرايت، رییس انديشكده علوم و امنيت بين المللي  ضمن هشدار درباره توافقنامه اي كه واقعا موجب توقف برنامه هسته اي ايران نشود، گفت: «توقف غني سازي 20 درصدي از سوي ايران و انتقال ذخاير موجود اورانيوم غني شده از كشور كافي نيست. ادامه روند ساخت سانتريفيوژ از سوي ايران، از جمله مدل قديميIR-1 و مدل پيشرفته تر IR-2m موجب تضعيف توافقنامه موقت مي شود. اگر اين توافقنامه مساله ادامه ساخت سانتريفيوژ را در ايران ناديده بگيرد، اين كشور مي تواند چند هزار سانتريفيوژ نسل قديم و جديد در نظنز و شايد هم در تاسيسات ديگر نصب كند. فكر مي كنم كاملا منطقي است اگر از ايران بخواهيم ساخت سانتريفيوژ را متوقف كند اما مطمئن نيستم آمريكا چنين كاري انجام دهد».

اگر متن ادعایی دیلی تلگراف واقعا توصیف کننده توافق نهایی میان ایران و 1+5 باشد،نشان می دهد که امریکا تعدیل تحریم در حوزه خودرو به اضافه آزاد سازی بخشی از پول های بلوکه شده ایران را به پیشنهادات خود در آلماتی (طلا و پتروشیمی) اضافه کرده اما درخواست های آن از پیشنهاد آلماتی بسیار فراتر رفته است. امریکا در آلماتی صرفا خواستار توقف غنی سازی 20 درصد و کاهش آمادگی فردو شده بود اما اکنون شامل امتیازهای فراوان دیگر از جانب ایران در نطنز و اراک هم می شود.

هنوز هیچ منبع ایرانی محتوای این گزارش را تایید نکرده است.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏